EN

Gösterim Tarihi: 28.11.2021 Pazar 20.00 / 15.12.2021 Çarşamba 20.00 / 22.01.2021 Cumartesi  20.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan, Kemal İnci, İsmet Soydan
Oyuncular: Erol Taş, Hülya Koçyiğit, Ulvi Doğan

Türkiye / 1963 / Türkçe / 90 dk. / Siyah Beyaz


1964 yılında Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülüyle dönen Susuz Yaz, Metin Erksan’ın Taşra Üçlemesi’nin bir parçasıdır. Filmde Osman ve Hasan adlı iki kardeş, aynı dam altında yaşamaktadır. Osman’ın eşi doğum sırasında ölmüştür, Hasan ise Bahar adlı genç bir kadını kaçırmış, yeni evlenmiştir. Yalnız kalan Osman, yeni evli Hasan ve Bahar’ı sürekli kıskanmakta, gözetlemektedir. Bir yandan da köylüyle aralarında bir su problemi vardır. Ahali suya ulaşamadıkça, bundan evleri köyün yüksek bir bölümünde yer alan ve suya hakim olan Osman’la Hasan’ı sorumlu tutar. Bütün suyu kendilerine ayırdıklarını iddia eder. Gerçekten de su bir noktada o kadar azalır ki Osman, suyu bilerek sadece kendi topraklarında tutar. Gerek evin içindeki cinsel gerilim, gerekse köylüyle aralarındaki yaşamsal gerilim, köydeki hayatı hepsi için giderek daha da güçleştirecektir.

Necati Cumalı’nın 1962 yılında yayınladığı aynı adlı eserden sinemaya uyarlanan Susuz Yaz’da Erksan su ve toprağın doğasını ele aldığı bir hikâye anlatırken bir yandan da iki erkek karakterin zehirli kişiliklerine dair güçlü bir anlatı ortaya koyar. Film, Martin Scorsese’nin öncülüğünde World Cinema Foundation tarafından restore edilmiş ve 2013 yılında Criterion Collection arşivine eklenmiştir.  

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.