EN

Gösterim Tarihleri: 08.11.2022 Salı 20.00 / 20.11.2022 Pazar 18.30 / 22.12.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Dario Argento
Senaryo: Dario Argento
Oyuncular: Anthony Franciosa, John Saxon, Daria Nicolodi, Giuliano Gemma, Christian Borromeo

İtalya / 1982 / İtalyanca, İspanyolca / 101 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Korku janrının, özellikle de giallo alt türünün ustalarından Dario Argento doğaüstü anlatılar üzerine kurulu filmleri Suspiria (1977) ve Inferno’nun (1980) ardından Tenebre ile ustalığını ispatladığı giallo evrenine geri dönüyor; parlak renkler yerlerini soluk görüntülere bırakırken olaylar artık eksantrik setlerde değil, neredeyse fütüristik bir görünüme sahip Roma sokaklarında ve göz alıcı mimarili İtalyan evlerinde geçiyor.

Hem kendi kariyerini hem de giallo hikâyelerini hedef alan kişisel ve karanlık bir satir olarak da yorumlanabilecek Tenebre, korku romanlarıyla ünlenmiş başarılı yazar Peter Neal’ın hikâyesini takip eder. Son romanı Tenebrae’nin tanıtımını yapmak üzere Roma’ya giden Peter Neal eleştirmenlerle, menajeriyle ve şöhretle ilgili sorunlarla boğuşurken son romanında işlenen usturalı cinayetler gerçek hayatta da yaşanmaya başlar. Peter Neal bir giallo filmindeki her karakterin yaptığını yapar: İpuçlarını araştırmaya karar verir. Ne var ki bir noktadan sonra cinayetler romandan ayrışmaya başlayacak, polis de bir şekilde yazarın bu işin içinde olduğuna ikna olacaktır.

“Tenebre” İtalyancada “karanlık” anlamına geliyor olsa da film beklenmedik bir biçimde günışığında geçer. Argento bu şaşırtıcı tercihin nedenlerini şöyle açıklar: “Gece işlenen cinayetleri bile gün ışığında işleniyormuşçasına aydınlatmaya çalıştım. Cinayet ve korkunun yegâne eşlikçisinin gölgeler olmadığını göstermek istedim. Karanlık eşittir korku artık modası geçmiş bir formül.”

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.