EN

Gösterim Tarihleri: 27.05.2022 Cuma 20.00 / 11.06.2022 Cumartesi 18.30 / 19.06.2022 Pazar 14.00

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini
Senaryo: Pier Paolo Pasolini
Oyuncular: Silvana Mangano, Terence Stamp, Massimo Girotti, Anne Wiazemsky, Laura Betti

İtalya / 1968 / İtalyanca, İngilizce, İspanyolca / 98 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı


Teorem, yönetmenin en tuhaf, gizemli ve oyunbaz filmlerinden biridir. Temel ilgi alanları olan Marksizm ile Hıristiyanlığın yanı sıra, dönemin cinsel ve politik devrimlerine şekil veren fikirlerin de etkisini taşıyan filminde yönetmen, burjuvaziyi cinsel arzularla adeta sınar. Genellikle amatör oyuncularla çalışan yönetmenin ilk kez çoğunluğu profesyonel oyunculardan oluşan bir kadroyu bir araya getirdiği filmde Terence Stamp, Milano’da bir burjuva ailenin evine konuk olan gizemli bir yabancıyı oynar. Ailenin tüm üyelerinde ve evin hizmetçisinde karşı konulmaz bir cinsel arzu uyandıran bu yakışıklı ziyaretçi; anne, baba, oğul, kız ve hizmetçi de dahil olmak üzere evin bütün sakinlerine büyük bir şefkatle yaklaşır ve her biriyle beraber olur. Günün birinde evden ayrılması hepsinin hayatında varoluşsal bir krize neden olacaktır.

Venedik Film Festivali’nde evin hizmetçisi Emilia’yı oynayan Laura Betti’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getiren ve Katolik Sinema Ofisi ödülünü alan ama daha sonra Vatikan tarafından müstehcenlik nedeniyle protesto edilerek ödülü geri alınan filmin değeri, zaman geçtikçe daha iyi anlaşılmıştır. Cinsellik, din ve sanat kavramları üzerine kışkırtıcı Marksist yorumuyla ve akıllardan çıkmayan gerçeküstü anlar içeren deneysel anlatımıyla Teorem, Pasolini’nin en çok tartışılan ve sanat dünyasını en fazla etkileyen eserlerinden biridir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.