EN

Gösterim Tarihleri: 28.01.2023 Cumartesi 18.30 / 09.03.2023 Perşembe 17.00 / 21.03.2023 Salı 20.00

Yönetmen: Halit Refiğ
Senaryo: Ümit Ünal
Oyuncular: Müjde Ar, Mehmet Akan, Haldun Ergüvenç, Tomris Oğuzalp

Türkiye / 1986 / Türkçe / 105 dk. / Renkli


Senarist-yönetmen Ümit Ünal’a 1986 yılında Milliyet gazetesinin düzenlediği senaryo yarışmasında birincilik ödülü kazandıran Teyzem, yapımının üzerinden otuz beş yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen içinde yaşadığımız dönemin toplumsal dayatmaları düşünüldüğünde eskisinden de değerli bir bakış açısı sunuyor.

Eril bir bakış açısı üzerinden inşa edilen toplum baskısının çekirdek aile yapısını ne derece toksik bir kuruma dönüştürebileceğini gözler önüne seren Teyzem, filmin merkezindeki teyze karakteri ile yeğeni arasındaki ilişki aracılığıyla çekirdek aile dışında kalan bağların ne derece özel ve güçlü olabileceğini vurgulayarak sevginin ve aşkın farklı formlarına işaret ediyor.

Gecenin bir vakti babasının kucağında annesinin doğduğu eve getirilen Umur, hayatında büyük bir iz bırakacak olan teyzesi Üftade ile tanışır. Baskıcı üvey babasının bir nevi tutsağı haline gelen, aile ve toplum baskısının nefes aldırmadığı, kurtuluşunu aşkta arayan, aşktan yana da aradığını bulamayınca gitgide şizofreninin pençesine düşen Üftade’nin hikâyesine yeğeni Umur’un puslu anıları aracılığı ile şahitlik ediyoruz.

Halit Refiğ filmografisinin en güzel duraklarından biri olan Teyzem, Ümit Ünal’ın aileye ve topluma dair keskin gözlemleri, kadının aile ve toplumdaki yerini sorgulayan tavrı ve ana karakterine şefkatli yaklaşımı ile gücünü inceliklerle örülmüş senaryosundan ve anne yarısı teyze karakterine hayat veren Müjde Ar başta olmak üzere tüm oyuncu kadrosunun başarılı performanslarından alıyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.