EN

Gösterim Tarihi: 21.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Bodan Litnanski, François Wertheimer
Fransa / 2000 / Fransızca-İngilizce / 82 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

“Ben filmlerimde insanların her zaman daha derindekileri görmesini istiyorum. Şeyleri göstermek değil, insanlarda görmek için arzu uyandırmak istiyorum.” Agnès Varda

Agnès Varda Fransa’yı neredeyse baştanbaşa dolaşarak, kadın ve erkek toplayıcılar, koleksiyoncular ve mucitlerle bir araya gelerek çektiği bu filminde başka insanların bıraktıklarını ihtiyaçtan, tercihen ya da şans sonucu toplayan insanları gündeme taşıyor. Bu insanların dünyaları izleyiciyi de derinden sarsıyor çünkü bu tuhaf ya da muhtaç bulduğumuz, acıdığımız insanların dünyaları sürprizlerle dolu, etkileyici bir dünya. Varda, sıradan insanların gündelik hayatlarını ele alarak, toplumsal ilişkileri aşağıdan yukarıya bir bakış açısıyla inceleyen sosyal bilimcilerin yaptığını sinema aracılığıyla yapıyor. 

Belgeselde toplayıcılığın tarihselliği de hatırlatılıyor. Yoksul köylülerin -eski tablolara da yansıyan- hasat sonrası geride bırakılmış buğday saplarını toplamalarının geçmişte kaldığını düşünüyor olabiliriz ama bugün de patates, elma ve bırakılmış başka gıdaları toplayan insanlar mevcut. Sahipsiz nesneler, koleksiyoncuların gözdesi tuhaf aletler… İnsanları bir şeyler toplamaya iten güdü nedir? Her zaman ihtiyaç değil, bazen merak da hayatın normal akışının dışına çıkarak bir şeyler toplamak için sebep olabilir. Kendisi de hayatı boyunca çeşitli konuları toplayan, film çekmenin de bir toplama edimi olduğunu düşünen Varda, bizi toplayıcı insanların dünyasında bir yolculuğa çıkardığı bu filminde merakın yaşı olmadığını bir kez daha hatırlatıyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.