EN

Gösterim Tarihleri: 02.05.2023 Salı 20.00 / 31.05.2023 Çarşamba 20.00 / 14.06.2023 Çarşamba 20.00 

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: James M. Cain (roman), Luchino Visconti, Mario Alicata, Giuseppe De Santis, Gianni Puccini
Oyuncular: Clara Calamai, Massimo Girotti, Dhia Cristiani

İtalya / 1943 / 140 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca / Türkçe Altyazılı


İtalyan Yeni Gerçekçiliğinin gelişimindeki kilit figürlerden biri olan Visconti’nin ilk filmi Tutku, akımın tüm karakteristiklerini karşılamasa da ilk örneklerinden biri kabul edilir. Visconti’nin, Yeni Gerçekçi sinemanın doğuşunda önemli rol oynayan bir yazar grubuyla birlikte, James M. Cain’in ünlü suç romanı Postacı Kapıyı İki Defa Çalar’dan uyarladığı film aynı zamanda, Amerika’yı kasıp kavuran kara film türünün imza özelliklerini taşır ve Avrupa’daki ilk örneklerinden biri olarak tanımlanır. İkinci Dünya Savaşı yıllarında faşizmin gölgesindeki İtalya’da çekilen film, Mussolini rejimi tarafından yasaklanıp sansürlenmiş olsa da Visconti elindeki tek yedek negatif sayesinde filmi yeniden bir araya getirmeyi başarır.

Başıboş serseri Gino, kaçak olarak bindiği kamyondan yaka paça atılınca soluğu yol kenarındaki bir benzincide alır. Aynı zamanda restoran da olan bu mekânı, Giuseppe ile kendinden yaşça küçük güzel eşi Giovanna işletmektedir. Beş parasız olduğu için yediği yemeğin parasını ödeyemeyen Gino, karın tokluğuna Giuseppe’nin garajında çalışmaya başlar. İlk karşılaştıkları andan itibaren birbirlerine tutkuyla bağlanan Gino ve Giovanna, mutluluklarının önündeki tek engeli, Giuseppe’yi, ortadan kaldırmak için her yolu denemekten çekinmez. 20. yüzyılın ortalarındaki İtalyan toplumunun portresini, o dönem için cesur sayılabilecek fuhuş ve eşcinsellik gibi temalarla perdeye taşıyan Tutku kara film, Yeni Gerçekçilik akımı ve Şiirsel Gerçekçi sinemanın izlerini harmanlayan benzersiz bir ilk filmdir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.