EN

Gösterim Tarihi: 19.05.2019 / 19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Vittorio de Sica
Senaryo: Cesare Zavattini, Vittorio de Sica
Oyuncular: Carlo Battisti, Maria-Pia Casilio, Lina Gennari
İtalya / 1952 / İtalyanca /  83 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

Vittorio De Sica’nın Cesare Zavattini ile birlikte çalıştığı Bisiklet Hırsızları’ndan 4 yıl sonra çektiği bir diğer başyapıtı Umberto D.’nin senaryosunu da Cesare Zavattini kendi hikâyesinden uyarlayıp yazar. Aynı zamanda filmin yapımcılarından olan yönetmen De Sica senaryonun yazılmasına da katkıda bulunmuştur. Sinemada İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının ayırt edici özelliği olarak kabul edildiği üzere, Carlo Battisti dahil oyuncuların neredeyse tamamı amatörler arasından seçilmiş ve ilk kez kamera karşısına geçmişlerdir. Zavattini, Umberto D.'nin senaryosu ile En İyi Senaryo Oscarı’na, De Sica ise Cannes Film Festivali'nde büyük ödüle aday gösterilir. Film, yıkık dökük de olsa büyüleyiciliğini her zaman koruyan Roma şehrinin sağladığı atmosfer ve sıradan insanın ayakta kalma mücadelesine dair insancıl vurgusuyla bütünlenen gerçek bir sinema klasiğidir.

Filmde, emekli bir devlet memuru olan Umberto’nun II. Dünya Savaşı sonrasının sorunlarını yaşayan Roma şehrinde kıt kanaat emekli maaşı ve hayattaki tek dostu, can yoldaşı köpeği ile sığındığı pansiyon odasında verdiği hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır. Umberto, odanın kirasını düzenli olarak ödeyememekte, insafsız ev sahibesi Antonia (Lina Gennari) tarafından sürekli pansiyondan atılmakla tehdit edilmektedir. Pansiyonda çeşitli sorunlarla boğuşan, umutsuzluğu günden güne katlanarak artan Umberto son çare olarak intihar etmeyi düşünürken birdenbire köpeği Flike ortadan kaybolur. Başıboş köpeklerin telef edileceğini bilen Umberto çaresizce şehirde köpeğini aramaya başlar.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.