EN

Gösterim Tarihleri: 11.02.2022 Cuma 20.00 / 19.03.2022 Cumartesi 15.00 / 07.04.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen:  Luis Buñuel
Senaryo: Luis Alcoriza, Luis Buñuel, Max Aub (diyalog), Juan Larrea (diyalog), Pedro de Urdimalas (diyalog)
Oyuncular: Estela Inda, Miguel Inclán, Alfonso Mejía, Roberto Cobo, Alma Delia Fuentes, Mario Ramírez

Meksika / 1950 / İspanyolca / 81 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Unutulmuşlar Meksika’nın ışıltılı, modern başkentinin gecekondu mahallesinde yoksulluk, çaresizlik ve şiddet sarmalı içinde hayatta kalmaya çalışan, çoğu kimsesiz bir grup çocuğa çeviriyor kamerayı. Grubun yaşça büyüklerinden olan El Jaibo ıslahevinden kaçmış, kendisini ele verdiğini düşündüğü Julián’dan intikam almanın peşindedir. İçerideyken yaşadıkları onu daha da sert ve acımasız birine dönüştürmüştür. Öte yandan açlık ve yoksulluğun acılaştırdığı yalnızca El Jaibo değildir.

Paramparça Aşklar Köpekler (2000) ve Tanrı Kent’e (2002) ilham olduğu düşünülen Unutulmuşlar toplumsal gerçekçi sinemaya gerçeküstücü bir dokunuş. Öyle ki gösterime girdiği zaman özellikle de bir yabancının kendi ülkelerini kötü göstermesine öfkelenen Meksika basını filmi yerden yere vurmuştur, ta ki Buñuel 1951 Cannes Film Festivali’nde bu filmle En İyi Yönetmen ödülünü alana dek. Film bugün Latin Amerika sinemasının başlıca filmleri arasında sayılıyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.