EN

Gösterim Tarihleri: 12.05.2023 Cuma 20.00 / 24.05.2023 Çarşamba 20.00 / 10.06.2023 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Luchino Visconti, Nicola Badalucco, Thomas Mann (novella)
Oyuncular: Dirk Bogarde, Silvana Mangano, Björn Andrésen

İtalya, Fransa / 1971 / 130 dk. / Renkli / İngilizce, İtalyanca, Lehçe, Fransızca, Rusça, Almanca / Türkçe Altyazılı


Thomas Mann’ın 1912 yılında kaleme aldığı novellasından beyazperdeye uyarlanan, Alman Üçlemesi’nin ikinci filmi olan Venedik’te Ölüm, çekildiği dönemden günümüze değin Visconti’nin en tartışılan filmlerinden biri olmuştur.

Kalp rahatsızlığı nedeniyle dinlenmek üzere Venedik’e gelen ünlü besteci Gustav von Aschenbach, beklenmedik bir karşılaşma sonrasında filizlenen duygularıyla hayata ucundan tutunmaya çalışırken geçmişi, icra ettiği mesleği ve kimliği ile ilgili vicdani bir hesaplaşma yaşamaya başlar. Aschenbach’ın kaldığı otelde karşılaştığı genç Tadzio’nun duru güzelliğine duyduğu hayranlığın vesile olduğu içsel yolculuğu, salgın hastalığın kol gezdiği Venedik sokaklarından sonsuzluğa uzanan ufuk çizgisine kadar Tadzio’nun izini sürdüğü bir yolculuğa dönüşecektir.

Venedik’te Ölüm her ne kadar odağına güzelliğe duyulan hayranlığı, platonik bir aşkı yerleştirse de özünde yaşlılık, zamanının sonuna gelme ve hayatın dışına itilme üzerine bir ağıttır; âşık olmanın, arzulamanın yaşı olmadığını vurgularken bu duyguların hem farklı formlarda hem de ileri yaştaki insanlar tarafından yaşanmasını yadırgayan toplumsal normlara karşı bir başkaldırı niteliği de taşır.

Prodüksiyon tasarımından, görüntü yönetmenliğine, sanat yönetmenliğinden kostüm tasarımına kadar kusursuz bir işçiliğe sahip olan Venedik’te Ölüm’de, Aschenbach’ın tüm duygularını perdeye ustalıkla taşıyan Sir Dirk Bogarde da kariyerinin en iyi performanslarından birini verir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.