EN

Gösterim Tarihleri: 12.11.2023 Pazar 18.30 / 19.12.2023 Salı 20.00 / 23.12.2023 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Erden Kıral
Senaryo: Raşit Çelikezer
Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Tülin Özen, Murat Han, Nazan Kesal, Rıza Sönmez,

Türkiye / 2008 / Türkçe / 77 dk. / Renkli
 

Songül, Aydanur ve Mahmut çocukluk arkadaşıdır. Mahmut Aydanur’u sevmesine karşın Songül’le evlenmiş, karı-koca birlikte tuğla fabrikasında çalışmaktadırlar fakat Mahmut daha büyük işler yapıp güç sahibi olmanın hayalini kurmaktadır. Aydanur da kendi hayallerine pavyonda çalışarak ulaşmayı umar. Diğer yandan Mahmut ile Aydanur arasındaki tutku hiç sönmemiştir. Songül bir gün onları yakalar fakat belli etmez. Onun yerine, Aydanur’la yakınlaşıp kocasından uzaklaştırmaya çalışır; ancak üçlünün hayatları hiç beklenmedik bir yön alır. 

Kıral’ın anlattığı bu üçlü aşk ilişkisi vicdan ve suç kavramlarını sorgularken yaşadıklarımızın ne kadarının seçimlerimizin sonucu olduğunu da masaya yatırıyor. Müziği Zülfü Livaneli ve Ferhat Livaneli’ye ait film Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza ve SİYAD’dan pek çok ödülle dönmüştü.

Erden Kıral’ın, çok etkilendiği bir üçüncü sayfa haberi ile Hasan Özkılıç’ın iki öyküsünü harmanlayarak elde ettiği hikâyeyi Raşit Çelikezer senaryolaştırmış, bununla birlikte film tamamen doğaçlama çekilmiştir.

Uygar Şirin, Vicdan için şöyle diyor: “Bir film değil de sanki seyircisini Türk sinemasının geçmişine, daha çok 1975-85 arasına, oradan alıp daha da eskilere, Yeşilçam’ın özüne götüren, sonra tekrar bugüne taşıyan bir zaman makinesi.”

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.