EN

Gösterim Tarihi: 16.07.2023 Pazar 21.00

Yönetmen: Blake Edwards
Senaryo: Blake Edwards, Hans Hoemburg, Reinhold Schünzel
Oyuncular: Julie Andrews, James Garner, Robert Preston

Birleşik Krallık, ABD / 1982 / 134 dk. / Renkli / İngilizce, Fransızca / Türkçe Altyazılı

1934 Paris’inde, eğitimli soprano Victoria Grant bir türlü iş bulamadığı için açlıktan bayılmak üzeredir. O sıralarda, eşcinsel kabare şarkıcısı Toddy de şarkı söylediği ikinci sınıf kulüpten kovulmuştur. Tanıştıklarında Toddy’nin aklına ikisini de kurtaracak bir fikir gelir. Victoria, kadın taklidi yapan bir erkeğin taklidini yaparak şarkı söyleyecek, Toddy de onun menajeri olacaktır. Polonyalı Kont Victor Grazinski rolüne bürünen Victoria’nın korkuları boşa çıkar ve Toddy ile birlikte açlık ve sefaletten kurtulurlar. Bu arada seyircileri arasında bulunan iş adamı ve gece kulübü sahibi King Marchand bu yetenekli yıldıza âşık olacaktır. Peki ama kime, Victor’a mı, yoksa Victoria’ya mı?

1933 yapımı Alman filmi Viktor und Viktoria’dan uyarlanan film Ernst Lubitsch-Billy Wilder karışımı ince bir mizaha sahip. Sessiz dönem komedilerinden ödünç aldığı slapstick ve toplumsal cinsiyet normlarını onaylamadan gezindiği sınırlar ile seyirciyi neşeli bir kaosa davet ediyor Edwards. Toplumsal cinsiyet ile oynayan pek çok filmin başaramadığını başararak iyi yaşlanan filmlerden.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.