EN

Gösterim Tarihleri: 11.11.2022 Cuma 20.00 / 23.11.2022 Çarşamba 20.00 / 18.12.2022 Pazar 18.30

Yönetmen: David Cronenberg
Senaryo: David Cronenberg
Oyuncular: James Woods, Sonja Smits, Debbie Harry, Peter Dvorsky, Leslie Carlson

Kanada / 1983 / İngilizce, İspanyolca, Japonca, Fransızca, İtalyanca / 87 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Kulaklıkların hayalleri kaydettiği, insan bedeninin tuhaf makinelere dönüştüğü, medyanın yarattığı halüsinasyonların tek gerçeklik olduğu sıradışı ancak bir o kadar da tanıdık bir kâbus… David Cronenberg 1980’lerin en şoke edici anlatılarından birini sunan Videodrome ile kendisiyle özdeşleşmiş “beden korkusu” (body horror) temasının tipik ve kusursuz örneklerinden birine imzasını atmış; bu kategorize etmesi güç yapımla, korku türünün sınırlarını bir kez daha genişletmiştir. Özel efekt makyajlarıyla da çığır açan Videodrome, bugün belki daha önce hiç olmadığı kadar, içerisinde yaşadığımız kitle iletişim araçları ve medya dünyasının rahatsız edici bir tasviri olarak güncelliğini koruyor.

1980’lerin başında televizyonun radikal bir şekilde güçlenmeye başladığı bir dönemde çekilen film, teknolojiyi insan bedeninin bir uzantısı olarak konumlandırırken dehşetini, insan bedeninin istila edilme, mutasyona uğrama ve kontrolsüz bir biçimde değiştirilme kaygılarından alıyor. Ucuz içerikler yayınlayan bir televizyon kanalının yöneticisi olan Max Renn, yeni ve farklı içerikler ararken Videodrome adlı aşırı şiddet içeren bir işkence programının korsan yayınına rastlar. Ne var ki, Videodrome basit bir televizyon programından çok daha fazlasıdır. Bu yayınların içerisine gizlenmiş tuhaf bir sinyal, izleyen herkeste bir çeşit beyin tümörü yaratarak dehşet verici halüsinasyonların gelişmesine neden olur. Max, Videodrome'u yaratan ve kontrol etmek isteyen güçlerin ortasında, oluşturulmaya çalışılan yeni dünya düzeninde, sanrılarla dolu sarsıcı bir yolculuğa çıkar.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.