EN

Gösterim Tarihleri: 26.02.2022 Cumartesi 18.30/ 30.03.2022 Çarşamba 20.00 / 23.04.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen:  Luis Buñuel
Senaryo:  Luis Buñuel, Julio Alejandro, Benito Pérez Galdós (roman)
Oyuncular: Silvia Pinal, Francisco Rabal, Fernando Rey

İspanya, Meksika / 1961 / İspanyolca, İngilizce / 87 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Manastırda yaşayan Viridiana’nın rahibelik yemini etmesine az bir süre kalmıştır. Tam da bu sıralarda, hayattaki tek akrabası olan eniştesi Don Jaime onu malikânesinde misafir etmek ister. Baş rahibenin baskısıyla daveti kabul eden Viridiana bir süre eniştesinin yanında kalır. Yeğenini gördüğü zaman onu kaybettiği eşine çok benzeten Don Jaime ondan eşinin gelinliğini giymesini rica eder. Viridiana eniştesini kırmaz ama bu onun düşündüğü kadar masum bir rica değildir.

Faşist diktatör Franco’nun yönetime gelmesinin ardından 1939’da memleketi İspanya’dan ayrılan Buñuel, ülke halen diktatörlükle yönetildiği halde Viridiana’yı çekmek amacıyla ülkesine döndüğü için eleştiri oklarına hedef olur. Yönetmen, cinsellik ima edildiği gerekçesiyle sansür kurulu tarafından reddedilen son sahneyi daha incelikli bir ima ile ikame ederek çok daha provokatif hale getirir. Sansür Kurulu, film 1961 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanana dek yaptığı “hata”nın farkına varmaz, varınca da film İspanya’da yasaklanır ve diktatör Franco’nun 1975’teki ölümüne dek bir daha gösterilmez. Buñuel bu filmde niyetinin dine küfretmek mi olduğu sorusunu şöyle yanıtlar: “Filme başlarken dine küfredeyim diye düşünmedim ama tabii Papa 23. John dine küfür gibi şeyleri benden daha iyi bilir.”

Yönetmen, suç ve bağışlanma temaları üzerinde durduğu Viridiana’da kara komedi türündeki yeteneğini gözler önüne serer. Özellikle Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosuna göndermesiyle akıllara kazınan dilenciler sahnesinde yargı dağıtmak yerine dünyanın yıkıcı kargaşasını aynı anda nasıl hem dehşet verici hem de komik bulduğunu gösterir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.