EN

Gösterim Tarihleri: 13.05.2022 Cuma 17.00 / 14.05.2022 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Matti Geschonneck
Senaryo: Magnus Vattrodt, Paul Mommertz
Oyuncular: Philipp Hochmair, Johannes Allmayer, Maximilian Brückner, Fabian Busch, Godehard Giese, Frederic Linkemann

Almanya / 2022 / 108 dk. / Renkli / Almanca / Türkçe Altyazılı


20 Ocak 1942 sabahı, Reich Güvenlik Baş Dairesi Şefi Reinhard Heydrich, Nazi rejiminin üst düzey yetkililerini Berlin'deki Wannsee kıyısında bir villaya, ardından kahvaltı edilecek bir toplantıya çağırır. SS, Reich Şansölyeliği, bakanlar, emniyet ve idareciler toplantıda yerlerini alır. Toplantı tutanağı ise Reich Güvenlik Baş Dairesi'nde "Yahudi ve Tahliye İşleri" bölümü başkanı Adolf Eichmann tarafından tutulacaktır. Konu "Yahudi Sorununa Nihai Çözüm"dür.

Wannsee Konferansı'nın 80. yılında izleyiciyle buluşan bu film, söz konusu toplantıyı tam da olduğu gibi gösteriyor: "Yahudi sorunu"nun çözümü için geliştirilen ve sapkın mantığıyla titizlikle planlanmış bir soykırıma dönüşen bürokratik bir eylem... Tamamı tek bir mekânda, söz konusu villada geçen bu oda oyunu, toplama kamplarında yaşananlara dair tarihi bilgilerimizle birleştiğinde daha da karamsar bir hâl alıyor.

Görevini yerine getiren bir bürokrasi. Adolf Eichmann yıllar sonra İsrail'de yargılanırken bile herhangi bir suç işlemediğini iddia edecekti: Kötülüğün Sıradanlığı... Yönetmen Geschonneck konuyu şu sözleriyle özetliyor: "Bu konferansa katılanların hiçbiri etik anlamda bir çekince duymuyordu."

*Goethe-Institut ve German Films ortaklığıyla sunulan KINO 2022: Alman Filmleri Türkiye'de kapsamında gösterilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.