EN

Gösterim Tarihi: 21.04.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Ingmar Bergman
Senaryo: Ingmar Bergman
Oyuncular: Victor Sjöström, Bibi Andersson, Ingrid Thulin
İsveç / 1957 / İsveççe / 91 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe altyazılı / DCP

“O gün Ursulines Sokağı’ndan geçmeseydim ya da bir Western izlemeye gitseydim ne olurdu bilmem. Ama şurası açık ki Yaban Çilekleri, yaşamımı derinden etkiledi. Sinemanın tıpkı büyük romanlar gibi etkileyici evrenini ve gücünü tanıttı bana”. Sinema Bir Şenliktir kitabında Onat Kutlar, büyük yönetmen Bergman’ın Yaban Çilekleri filminin kendi yaşamında oynadığı rolü bu satırlarla dile getirir. Kutlar çok etkilendiği Yaban Çilekleri’ni –belki de filmin geçmişi ve şimdiki zamanı aynı planda vererek zaman algısını değiştirmesinin de payıyla– bir “bilimkurgu başyapıtı” gibi gördüğünü de ekler. Filmin Kutlar’ı etkileyen yanı, yalnızca kurgusu, kontrastı, akıldan çıkmayan rüya sekansları değil, aynı zamanda gençlik duygusu ve gelecek üzerine oluşu, yaşamın yitip giden anları üzerine düşündürmesidir. Geçmişte aldığımız kararlar geleceğimizi biçimlendirmektedirler.

Yaban Çilekleri, yaşlı bir bilim insanı olan Dr. Isak Borg’un kendisine verilen ödülü almaya giderken geçmişine yaptığı yolculuğun, yalnızlığının nedenleriyle yüzleşmesinin, hatalarıyla hesaplaşmasının filmidir. İzleyici, Dr. Borg’un yolculuk sırasında arabasına aldığı üç genç aracılığıyla, yalnızca onun geçmişine değil, kendi geleceğine de yolculuk eder ve bu yolculukta başarının anlamı, iletişimin önemi, yalnızlık ve hayat üzerine birçok konuda düşünmeye davet edilir. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.