EN

Gösterim Tarihleri: 20.05.2023 Cumartesi 18.30 / 01.06.2023 Perşembe 20.00 / 18.06.2023 Pazar 18.30

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Albert Camus (roman), Luchino Visconti, Suso Cecchi D'Amico, Georges Conchon
Oyuncular: Marcello Mastroianni, Anna Karina

İtalya, Fransa, Cezayir / 1967 / 104 dk. / Renkli / İtalyanca, Fransızca / Türkçe Altyazılı


Albert Camus’nün aynı adlı varoluşçu romanı, Visconti’nin uyarlamayı sevdiği epik ve tarihî romanlardan ayrılır. Zaten Yabancı daha birçok özelliği ile yönetmenin filmografisi içinde ayrıksı bir yerde durur. Başkarakteri Mersault, işgal altındaki Cezayir’de yaşayan bir Fransız’dır. Mersault etrafındaki dünyayla ilişkisi kopuk bir adamdır. Öyle ki kendini hayatın akışına bıraktığında gerçek anlamda hiçbir duygu hissedemez; yani genellikle yüksek duygular yaşayan tipik Visconti karakterlerinin tam aksidir. Annesinin cenazesinde hiçbir şey hissetmiyormuş gibi görünür, daha da önemlisi, kızgın güneşin altındaki kumsalda genç bir Arap’ı öldürürken hiçbir şey hissetmiyor, hiçbir şey düşünmüyor gibidir. Bu cinayet nedeniyle yargılandığı duruşmada işlediği suçtan ziyade empati yoksunluğu, hatta empati duyuyormuş gibi yapmayı da reddeden tavrı nedeniyle ölüme mahkûm edilir.

Yabancı’yı hem bu kadar rahatsız edici hem ilgi çekici kılan, sadece Mersault’nun kayıtsızlığı değildir; bu kayıtsızlığın karakterin etrafındaki sarhoş edici atmosferle, şiddetli sıcakla, dökülen terle oluşturduğu tezattır. Karakterlerinin iç dünyalarını yansıtan fiziksel ortamlar yaratmak konusundaki ustalığıyla tanınan bir sanatçı olan Visconti bu filmde yine renklerle, dokularla oynayarak Cezayir’in sıcağını iliklerinizde hissettiren bir atmosfer yaratır ama bu kez bu atmosfer başkarakterinin ruhunda bir derinlik açmak yerine onu bizim gözümüzde giderek daha da donuklaştırır. Mersault’nun nefret, acı, korku ya da kötülük gibi herhangi bir hisle açıklanamayan eylemleri bu nedenle daha da büyük bir dehşet uyandırır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.