EN

Gösterim Tarihi: 27.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Sabine Mamou, Mathieu Demy, Lisa Blok-Linson, Tina Odom, Tom Taplin, Charles Southwood, Delphine Seyrig (ses) 
ABD, Fransa / 1981 / İngilizce, Fransızca / 65 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Yalancı Belgesel: Bir Duygu Filmi adıyla da bilinen Fransa-ABD ortak yapımı film ilk gösterimini 1981 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapar. Varda, bu filmi, Los Angeles’taki duvar resimlerini konu edindiği belgeseli Fısıldayan Duvarlar’la birlikte izlenmek üzere çeker. Öyle ki Fısıldayan Duvarlar’da görülen pek çok duvar resmi Yalancı Belgesel’de de görülmekte, hatta Yalancı Belgesel, Fısıldayan Duvarlar’ın son karesiyle açılmaktadır. Bununla birlikte film tek başına izlendiğinde de seyir keyfinden bir şey kaybetmez. 

Fransızcada belgesel anlamına gelen "documentaire" sözcüğüne, yalancı anlamına gelen "menteur" sözcüğünün yedirilmesiyle oluşturulan Documenteur ismiyle müsemma bir film, diğer bir deyişle yalancı belgesel veya belgesel görünümlü kurmaca olma özelliği taşıyor. 

Emilie, Amerikalı sevgilisinden yeni ayrılmış bir Fransızdır ve küçük oğluyla birlikte Los Angeles’ta tek başına bir hayat kurmak için çabalamaktadır. Bir yandan bir sinemacı için daktilo işi yaparken bir yandan da ev bulup bir düzen kurmaya çalışmaktadır. Bu sırada yalnızlıkla baş etmeye çalışan ve hayatı sorgulayan Emilie’nin oğlu rolünde izlediğimiz Mathieu Demy, Agnès Varda ve eşi Jacques Demy’nin kendi çocuklarıdır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.