EN

Gösterim Tarihi: 12.05.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Peter Handke, Wim Wenders
Oyuncular: Rüdiger Vogler, Hanna Schygulla, Hans Christian Blech, Ivan Desny, Marianne, Peter Kern, Nastassja
Kinski, Lisa Kreuze
Batı Almanya / 1975 / 103 dk. / Renkli / Almanca / Türkçe Altyazılı / DCP

Wenders’in Alice Kentlerde ile başlayan Yol Üçlemesi’nin ikinci filmi Yanlış Hareket, yönetmenin en az bilinen ancak en güçlü ve etkileyici arayış hikâyelerinden biridir. Senaryosu, Goethe’nin Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları adlı eserinden Peter Handke tarafından uyarlanan filmde genç Wilhelm Meister, doğup büyüdüğü kentte yakasını bırakmayan melankoliden ve huzursuzluktan kurtulmak umuduyla Almanya’nın kuzeyini, Ren Nehri boylarını ve Frankfurt’u da içine alan bir rotada uzun bir yolculuğa çıkar. Yazar olmak istemektedir. Yeni yerler ve hayatlarla karşılaşacağı bu yolculukta yazı yazabilmeyi, ufkunu genişletmeyi ve her şeyden önce kendi kimliğini bulmayı ummaktadır.

Ancak Goethe’nin filme kaynaklık eden kitabını yazdığı yıllarda hâlâ saf ve orijinal bir fikir olan, 19. yüzyıl edebiyatında ise her zaman kalıcı ve önemli değişimlere ya da başarıyla sonuçlanan bir kimlik arayışına işaret eden yolculuk kavramı o günlerden bu zamana çok değişmiştir. Yanlış Hareket’in kahramanı Wilhelm, yaşadığı çağda tek başına çıkılan böyle arayış yolculuklarının her zaman hayal edilen sonuçlara ulaşmayabileceği gerçeğiyle yüzleşecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.