EN

Gösterim Tarihleri: 18.01.2023 Çarşamba 20.00 / 05.03.2023 Pazar 18.30 / 17.03.2023 Cuma 20.00

Yönetmen: Werner Herzog
Senaryo: Werner Herzog (Achim von Arnim'in Der tolle Invalide auf dem Fort Ratonneau adlı hikâyesinden esinlenerek)
Oyuncular: Peter Brogle, Wolfgang Reichmann, Athina Zacharopoulou, Wolfgang von Ungern-Sternberg, Wolfgang Stumpf, Henry van Lyck

Batı Almanya / 1968 / 90 dk. / Siyah Beyaz / Almanca, Yunanca / Türkçe Altyazılı


II. Dünya Savaşı'nda yaralanan Alman askeri Stroszek, tedavisi tamamlandıktan sonra Kos adasına gönderilir. Hastanede tanıştığı ve özel izinle evlendiği hemşire Nora, ayrıca silah arkadaşları Meinhard ve Becker de Stroszek'e eşlik eder. Yunan partizanlar ve işgalci Naziler arasındaki çatışma Kos'a yansımadığı için adaya sessizlik hâkimdir. Stroszek, Meinhard ve Becker'in yerleştirildikleri kaledeki gündelik hayatı da oldukça durağandır. Hamam böceklerini yakalamak için kapan kurar, badana yapar ve eski Yunan'dan kalma yazıtları okuyup çözmeye uğraşırlar. Bu boşluk, adadaki sıcağın da etkisiyle Stroszek'in ruh haline giderek kötü etki eder. Bir gün geçirdiği sinir krizi sonrasında Kos'un sessiz ve sakin gündelik hayatından eser kalmaz.

Werner Herzog'un ilk uzun metrajlı sinema filmi, yönetmenin sonraki yıllarda ilgileneceği temaların da habercisidir. Batı Almanya'daki çağdaşı yönetmenler şehir hayatına odaklanırken, Herzog ilk filminde geçmişte ve başka bir ülkede geçen bir hikâye anlatır. Kariyeri boyunca kamerasını sıklıkla Almanya dışına çevireceği gibi... Doğa ve onunla çatışan birey de Herzog filmlerinde tekrar tekrar karşımıza çıkar. Bu çatışma çoğunlukla insanın delirmesiyle sonuçlanır ya da zaten deli olduğu için doğaya ve kadim bir kültüre kafa tutmaktadır.

Çekildiği yıl Berlin Film Festivali'nde ana yarışmaya seçilen Yaşam Belirtileri, jüri tarafından En İyi İlk Film seçilerek Gümüş Ayı ödülünü kazanır. Herzog çoğu eleştirmene göre yeni bir keşif, gelecek vaat eden bir yönetmendir. Zaman onları haklı çıkarttı desek hiç yanlış olmaz.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.