EN

Gösterim Tarihi: 02.05.2019 / 19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Ingmar Bergman
Oyuncular: Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Bibi Andersson, Bengt Ekerot
İsveç / 1957 / İsveççe / 96 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

Cannes’da Jüri Özel ödülünün yanı sıra çeşitli festivallerden dört ödülü daha bulunan film, Bergman’ın toplam 11 filmde birlikte çalışacağı Max von Sydow’la ilk işbirliği olma özelliği taşıyor. Ayrıca yönetmenin büyük yapıtlarına imza attığı dönemin ilk ürünü olan Yedinci Mühür, insan varoluşuna dair filmlerin sinema tarihindeki en önemli örneklerinden biridir. Filmin ilk planlarından itibaren kamerayı gökyüzüne, bilinmeze çeviren Bergman, hayatın gizemine kabullenmeyle değil bir satranç ustasının hareket kabiliyeti ve oyunbazlığıyla yaklaşır.

Savaştan bıkmış bir Orta Çağ şövalyesi, yanında bayraktarı ile Haçlı Seferi'nden geri dönmüştür. Vebanın kasıp kavurduğu Avrupa'yı gördükçe Tanrı'dan kuşku duymaya ve onun yolundan sapmaya başlayan şövalye, çok geçmeden ölümle yüz yüze gelir. Azrail’e meydan okuyarak onu satranç oynamaya davet eden şövalye kaybederse canını vermeye razıdır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.