EN

Gösterim Tarihleri: 18.02.2022 Cuma 20.00/ 23.03.2022 Çarşamba 20.00 / 30.04.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Oscar Arce, Guillermo Fernandez
Senaryo: Oscar Arce, Guillermo Fernandez, Byron Logan

 

İspanya / 2012 / İspanyolca / 16 dk. / Türkçe Altyazılı / Renkli

 

Luis Buñuel’in sarsıcı belgesel çalışması Ekmeksiz Toprak (Las Hurdes), İspanya’nın sinemasal hafızasında çok özel bir yere sahip. Yıllarca yasaklanan, üzerine birçok araştırma yapılan, yönetmenin sınırları zorlayan üslubunun da etkisiyle bugün bile seyri ve hazmı güç bir yapıt olarak selamlanan filmle ilgili yapılan çalışmalardan biri de, Oscar Arce ve Guillermo Fernandez ikilisinin çektiği Yeniden Ekmeksiz Topraklarda adlı kısa belgesel. Filmin iki yönetmeninden Oscar Arce, Los Angeles’taki Luis Buñuel Enstitüsü’nün yöneticisi ve Buñuel mirasının korunmasında önemli çabalar harcayan bir isim.

Film, yıllardır Ekmeksiz Toprak filmiyle ilgili dökümanları derleyen, İspanyol Sinematek’i çalışanı, arşivci ve kütüphaneci Javier Herrera kanalıyla anlatıyor bize Buñuel’in epik belgeselinin hikâyesini. Herrera ve film ekibi, tam olarak Buñuel’in Ekmeksiz Toprak’ı çekmek için yola çıktığı tarihte yola çıkıp, yeniden Las Hurdes bölgesini ziyarete gidiyor. Özellikle film için kilit öneme sahip La Alberca ve La Batuecas köylerinde usta yönetmenin izlerini sürüyor.

 

* Film, Luis Buñuel’in Çölün Simon’u ve Ekmeksiz Toprak adlı filmleriyle birlikte gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.