EN

Gösterim Tarihleri: 09.05.2023 Salı 20.00 / 21.05.2023 Pazar 18.30 / 07.06.2023 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Giovanni Verga (roman), Luchino Visconti, Antonio Pietrangeli
Oyuncular: Luchino Visconti (anlatıcı), Antonio Pietrangeli (anlatıcı)

İtalya / 1948 / 160 dk. / Siyah Beyaz / Sicilyaca, İtalyanca / Türkçe Altyazılı


Komünist Parti’nin balıkçıları anlatan bir belgesel çekmesini istediği Visconti, Giovanni Verga’nın epeydir düşündüğü 1881 tarihli romanı I Malavoglia’nın serbest bir uyarlamasını çekmeye karar verir. Romanın geçtiği Aci Trezza’ya gittiğinde köyün neredeyse hiç değişmediğini gören yönetmen, bu yarı belgesel yarı kurmaca filmde profesyonel oyunculara yer vermez. Bölgenin balıkçıları ve diğer sakinlerinin profesyonelleri aratmadığı film, İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının başlıca filmlerinden biri olurken, yönetmenin farklı toplumsal çevrelerdeki sınıf mücadelesinin gelişimini anlatmayı amaçladığı üçlemenin ise çekilen ilk ve tek filmi olur.

Sicilya’nın Aci Trezza adlı yoksul balıkçı köyünde balıkçılıkla geçinen Valastro ailesinin köyden çıkıp anakaradaki hayatı görmüş büyük oğlu ‘Ntoni toptancıların kendilerini sömürmesine isyan ederek diğer köylüleri de ayaklandırmaya çalışır. Kolektif bir nitelik kazanamayan isyanı küçük bir umut kıvılcımı olsa da hem çetin hava koşulları hem de örgütsüzlük Valastroların aleyhine işler.

Öte yandan, yönetmenin kariyeri boyunca yanında olmuş çevirmeni Guido Aristarco, Visconti’nin bu erken dönem filmlerinde karakterlerini “mağlup olmuş muzafferler” olarak tasvir ettiğine, “acı çekmelerine müsaade etse de acıya teslim olmalarına müsaade etmediğine” dikkat çeker.

Filmde anlatıcılara yer verilmesinin sebebi, oyuncuların yerel ağızla konuşmalarının İtalyanca konuşanlar tarafından anlaşılmamasıdır. Yönetmen, “Sicilya’da İtalyanca yoksulların konuştuğu bir dil değildir” diyerek ulus-devlet kimliğinin üstünü örttüğü sınıfsal ve kültürel farklılıklara işaret etmekten çekinmez.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.