EN

Gösterim Tarihi: 23.11.2021 Salı 20.00

Yönetmen: Werner Boote
Senaryo: Werner Boote

Avusturya / 2018 / Almanca, İngilizce, Portekizce/ 93 dk. / Türkçe ve İngilizce Altyazılı

 

2018’de Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da yer alan Yeşil Yalan büyük küresel aktörlerin müşterilerinin güvenini kazanmak için uydurdukları sürdürülebilirlik üzerine kurulu pazarlama kampanyalarını sorguluyor. Filmin iki kahramanı dünyanın dört bir yanında şirket sözcüleri, filozoflar ve daha iyi bir dünya için savaşanlarla görüşmeler yaparken onları izliyor.

Ortağı Kathrin Hartmann ile beraber filmin tümünde kamera önünde olan yönetmen Werner Boote, Mark Achbar ile Jennifer Abbott’ın filmleri Şirket’i (The Corporation, 2003) andıran bir üslup ve cesaretle emperyalizmi, neo liberalizmi ve kapitalizmi eleştiriyor. İnsanlığın geleceğine dair sorunları daha da büyüten “Yeşil Badana” (Green Washing) sorununu önceden görmüş olması filmin önemini bir kat daha arttırıyor. Zira bugünlerde çok sık karşılaşmakta olduğumuz bu yeşil yalanlar, ekolojiyi önemsiz gören arkaik kapitalist anlayıştan çok daha tehlikeli.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.