EN

Gösterim Tarihleri: 14.11.2021 Pazar 20.00 / 04.01.2022 Salı 20.00 / 09.01.2022 Pazar 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Fikret Hakan, Nurhan Nur, Aliye Rona

Türkiye / 1961 / Türkçe  / 107 dk. / Siyah Beyaz


Irazca, köyde oğlu Kara Bayram, gelini Hatice ve üç torunuyla birlikte yoksul bir hayat süren yaşlı bir kadındır. Bir gün muhtar, Irazcaların evi önündeki araziyi ev yapması için köy kurulu üyelerinden Haceli’ye satar. Huzuru kaçan aile itiraz etse de Haceli arkasına muhtarın gücünü alarak evi yapmaya başlar. Fakat Irazca pes etmek yerine hakkını aramaya kararlıdır. Bu uğurda ailesini toplayıp vilayetin yolunu tutar. Hiyerarşiye meydan okuyan Irazca’nın mücadelesi beklenmedik bir şekilde gelişecektir.

Fakir Baykurt’un aynı adlı romanından uyarlanan Yılanların Öcü uzun süre sansür kurulundan geçememiş, gösterime girdiği gün sokağa taşan olaylar yaşanmıştır. Müziği Yalçın Tura’ya ait film, Erksan’ın mülkiyet üçlemesinin ilk filmidir. Yılanların Öcü’nde toprağın mülkiyetine eğilen yönetmen Susuz Yaz’da (1963) suyun, Kuyu’da (1968) ise kadının mülkiyetine odaklanmıştır. Derinlikli karakterleri ile akıllara kazınan Yılanların Öcü Erksan’ın en güçlü toplumsal eleştirilerinden biridir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.