EN

Gösterim Tarihleri: 20.02.2022 Pazar 15.00 / 26.03.2022 Cumartesi 18.30 / 06.04.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Luis Alcoriza
Oyuncular: Silvia Pinal, Jacqueline Andere, Enrique Rambal

Meksika / 1962 / Türkçe Altyazılı / 95 dk. / Siyah Beyaz

 

Gerçeküstü bir kâbus, ruhban sınıfına ve burjuvaziye yönelik frensiz, amansız, çok sert bir eleştiri. Luis Buñuel, sadece bir yıl önce yine Meksika’da çektiği Viridiana’da olduğu gibi bu unutulmaz klasiğinde de sınıf eleştirisine soyunur ve zamanının ötesinde bir yapıt ortaya koyar. Filmde hikâye, pahalı bir malikânede verilecek yemek öncesinde aşçı, uşak ve hizmetlilerin sebepsiz yere işi bırakıp evi aceleyle terk etmeleriyle başlar. Bu tekinsiz vedanın ardından ev sahipleri birkaç sadık çalışanın çabasıyla yemeği gerçekleştirir. Gelen, her biri yüksek sınıfa mensup seçkin misafirler, yer yer absürt aksaklıkların yaşandığı yemeğin ardından hayatlarını değiştirecek bir deneyimle karşı karşıya kalırlar ve davetin gerçekleştiği salonu bir türlü terk edemezler. Ortada hiçbir sebep yoktur. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar yine de salondan ayrılamazlar. Zamanla bu elit grubun cilası aşınacak, her birinin üzerindeki yaldız dökülecek, seçkin davetliler korkunç bir kâbusun içinde kalacaktır.

 

Luis Buñuel, otobiyografik kitabı Son Nefesim’de de belirttiği üzere bir arkadaşının başına gelen gerçek bir olaydan yola çıkarak filmi kaleme almıştır. Yok Edici Melek, her biri özenle seçilmiş karakterleri, kendisi de bir karaktere dönüşen evin enfes atmosferi ve yer yer bir farsı andıran, bununla beraber dönemin sınıf tartışmalarına ciddi bir katkı sunan özenli, ironi dolu diyaloglarıyla yönetmenin hayranlarının kaçırmaması gereken bir klasik.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.