EN

Gösterim Tarihleri: 15.11.2023 Çarşamba 20.00 / 16.12.2023 Cumartesi 14.00 / 19.01.2024 Cuma 20.00

Yönetmen: Erden Kıral
Senaryo: Erden Kıral
Oyuncular: Nadir Sarıbacak, Tülin Özen, Tansu Biçer, Suzan Genç, Murat Kılıç, Sinan Demirer

Türkiye / 2012 / Türkçe / 80 dk. / Renkli
 

Zeynep ile Cemal evlidir, ancak Zeynep birkaç yıl öncesinde, evli ve çocuklu olan Cumali ile tutkulu bir ilişki yaşamıştır. Bir gün Cemal, Cumali’nin abisini öldürür. Bunun kaza olduğunu düşünse de ailenin ısrarıyla, hapse girmemek amacıyla suçu küçük kardeşinin üzerine yıkarak oradan kaçar. Kimliğini gizleyerek madende çalışmaya başlayan Cemal her an korku ve tedirginlik içindedir. Ölüm korkusu ve sanrıları yerin altında hepten artar. Cumali, çok geçmeden, Cemal’in izini bulur. Cemal’in korkuları cesarete dönüşecek kadar şiddetlenmiştir. Peki, ama Cumali’nin, karısına hâlâ âşık olduğu Cemal’i öldürecek cesareti var mıdır? Aşkın ve cinayetin bir araya getirdiği iki adam madende karşı karşıya geldikleri sırada göçük meydana gelir.

Maden ocağı, karakterlerin vicdan muhasebeleri, korku ve sanrıları için yoğun bir atmosfer sunarken, asansör çekimleri Cemal’in giderek artan yükünü hissettirir. Başrol oyuncuları haricinde gördüğümüz insanların maden ocağı çalışanları ve aileleri olması, madencilerin yaşamına bir pencere açması ise filme yer yer belge niteliği kazandırır.

Erden Kıral’ın toplumsal gerçekçi sinemasının son örneklerinden Yük, 2013 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Feza Çaldıran’a En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü kazandırırken, 2012 Adana Film Festivali’nde Tülin Özen ise Umut Vaat Eden Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.