EN

Gösterim Tarihi: 28.05.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Wim Wenders 
Oyuncular: Rüdiger Vogler, Hanns Zischler, Lisa Kreuzer, Rudolf Schündler
Batı Almanya / 1975 / Almanca / 175 dk. / Siyah Beyaz  / Türkçe Altyazılı / DCP

Kings of the Road adıyla da bilinen bu film Wenders’in ilk ikisi 1974 tarihli Alice Kentlerde ve 1975 tarihli Yanlış Davranış olan Yol Üçlemesinin üçüncü ve son filmidir. Wenders’in ilk dönem filmlerine damgasını vuran, insanın topluma ve yaşama yabancılaşması teması, bunun yanı sıra Wenders’in Amerikan yaşam biçimine yönelik hem eleştirel hem de ilgisini gizlemeyen bakış açısı bu filme de damgasını vuruyor. Wenders’in büyük Alman yönetmen Fritz Lang’a adadığı filmin Alman sinemasının çok gerilerde kalmış altın çağına melankolik bir yaklaşımı da vardır.

Film projektörü tamircisi Bruno ve otostop çekerken arabasına aldığı intihar eğilimli Robert’in uzun yolculuklarının hikâyesini izler film. Bruno, Batı ve Doğu Almanya’nın sınır kasabalarını gezmekte ve eskimiş film makinelerini tamir etmektedir. Robert ise içindeki huzursuzluğu yolculukla çözmeye çalışmaktadır. Uzun ve tozlu yollar boyunca çok az konuşan, gerçekte yalnız ve içe dönük ikili kendilerini, kadınları ve hayatı sorgularlar. Filmde işlenen diğer bir tema ise savaş sonrası Alman sinema endüstrisinde görülen yozlaşmadır. İkili, küçük kasabalara girdikçe bu garip, sessiz yerlerdeki sinema salonlarının terk edildiğini, kalanların da Amerikan filmlerine yöneldiğini görür. Film, Alman Sineması ve yaşamının Amerikanlaşmasını, taşranın durağan görüntüleri eşliğinde hüzünlü bir dille ele alır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.