EN

Ocak-Şubat-Mart 2023 programındaki 80’ler Türkiye Sinemasında Kadın seçkisi kapsamında Kırık Bir Aşk HikâyesiBir Yudum SevgiAaahh Belinda!..TeyzemAsiye Nasıl KurtulurFahriye Abla ve Benim Sinemalarım’ı seyirciyle buluşturan Sinematek/Sinema Evi, seçkisini bir panel etkinliğiyle tamamlayacak. 80’lerde kadın hareketinin ivme kazanmasıyla birlikte sinemamızdaki kadın temsillerinde görülen özgürleşmenin ele alınacağı panel, Heinrich Böll işbirliğiyle 11 Mart Cumartesi saat 16.00’da Onat Kutlar Sinema Salonu’nda başlayacak.

Moderatörlüğünü Ayşegül Oğuz’un üstleneceği panelin konuşmacıları Asuman Suner, Esin Paça Cengiz ve Ayşe Düzkan olacak. Düzkan genel olarak ’80 öncesi sinemaya ve bu filmlerin üretildiği bağlama değinirken Asuman Suner ağırlıkla Bir Yudum Sevgi’nin bağlamı ve yapım sürecine eğilecek. Sinemamızda kadın temsilini Aaahh Belinda!..Asiye Nasıl Kurtulur ve Adı Vasfiye üzerinden ele alacak olan Esin Paça Cengiz ise Yeşilçam'ın çözülmeye başladığı bu dönemde sinema ve televizyon sektörünün içinde bulunduğu sosyal, ekonomik ve sanatsal değişim ve kadın filmlerinin de içinde bulunduğu yeni hayatta kalma stratejilerine değinecek.

*Panele katılım ücretsizdir. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.