EN

Medea (1969) filminin, hakları Enrico Appetito Arşivi'ne ait olan set fotoğraflarından oluşan "Pasolini'nin Kapadokya’sı: Bir yönetmenin vizyonu ve yansımaları" adlı fotoğraf sergisi Pier Paolo Pasolini'nin 100. doğum yılı ve 2020-2021 döneminde Kapadokya’ya verilen Carlo Scarpa Uluslararası Bahçe Ödülü[1] vesilesiyle İstanbul’da. 2016 yılında tarihsel önemi MIC tarafından da tanınan, Roma merkezli Enrico Appetito Arşivi’nin kamera arkası görüntüler ve söyleşiler de içeren koleksiyonunda 500'den fazla film ve 3 milyon fotoğraf yer alıyor.

20 Mayıs-12 Ağustos 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi’nde izlenebilecek olan sergi, Pasolini'nin bölgeye bakışı ile Kapadokya'nın kayalık manzaraları arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Mario Tursi'nin çalışmalarını içeren bu seçki sayesinde, sinema için bakir sayılan tarihî topraklarda, yönetmenin görsel tercihlerini ve üslubunu önümüze serecek bir güzergâhı izleme olanağı buluyoruz. Foto muhabiri Tursi, filmin çekim sürecinin farklı aşamalarına ayna tutan ayrıntılı bir andaç ve belgesel sunuyor bizlere.

Renklerin dikkat dağıtıcı niteliği göz önünde tutularak siyah beyazın tercih edilmiş olması, Pasolini’nin yakın plana, doğal ışığa ve doğaçlamaya dayalı çalışma anlayışıyla da örtüşüyor. Mario Tursi’nin fotoğrafları, Bolonyalı yazarın sinematografik tarzını ikonik düzeyde yansıtmakla beraber, yakaladığı tarih öncesi atmosfer ve mitolojik çağrışımlarıyla Kapadokya manzaralarını da anıtsal bir niteliğe büründürüyor.

 

Tiziana Appetito, Flaminia Agnusdei ve Rosa Valentina Raffaele


[1] Fondazione Benetton Studi Ricerche Bilimsel Komitesi, 31. The International Carlo Scarpa Prize for Gardens ödülünü Kapadokya'nın eşsiz güzelliklerini barındıran Güllüdere ve Kızılçukur Vadilerine vermiştir. Sözkonusu ödül, Fondazione Benetton Ricerche tarafından 1990’dan bu yana her yıl, mimar ve bahçe tasarımcısı Carlo Scarpa’nın (1906-1978) onuruna dünyanın farklı bölgelerindeki doğal güzelliklere verilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.