EN

Mithat Alam Film Merkezi'nin 2000'li yıllarda gerçekleştirdiği Görsel Hafıza projesi kapsamında sinemanın farklı alanlarından birçok önemli isimle sözlü tarih çalışması metodolojisinde söyleşiler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda sinemamızın saygın yapımcılarından Abdurrahman Keskiner, Arif Keskiner, Cengiz Ergun, Kadri Yurdatap, Şeref Gür ve Türker İnanoğlu ile de görüşmeler yapılmıştır. Bu proje, sinema tarihimize dair kaynakların kısıtlı olması ve ekonomik perspektiften yapılan çalışmaların azlığı nedeniyle önemli bir adımdır. İlk ağızdan anlatımların yanı sıra tarihsel bilgiler içeren temel bir kaynaktır. Seminerde geçmişten günümüze değişen yapım anlayışları ele alınacak ve sözlü tarih belgesellerinden kesitler sunulacaktır. 

Konuşmacı: Yamaç Okur
Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünden mezun olan Yamaç Okur, Altyazı Aylık Sinema Dergisi ve Mithat Alam Film Merkezi'nin kurucularındandır. 2007'de Bulut Film ile yapımcılık kariyerine başladı. 2015-2022 yılları arasında Ay Yapım'da birçok önemli dizi ve filmin yapımcılığını üstlendi. Okur, 2023'den beri FARO'da kurucu ortak olarak yapımcılığa devam etmektedir. 

Moderatör: Özde Çeliktemel 
Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde misafir öğretim üyesi olan Özde Çeliktemel, bu kurumda sinema ve propaganda hakkındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Araştırma alanları arasında film arşivleri, erken sinema teknolojisi, eğitici filmler ve savaş filmleri yer almaktadır. 

Etkinlik herkese açık olacaktır. Katılım için [email protected] adresinden kayıt gerekmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.